Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami dotyczącymi Cyfrowego Polsatu i spółek zależnych. Zapisz się do bezpłatnego newslettera serwisu cyfrowypolsatnews.pl.

Kontakt

Warto odwiedzić

Twitter

Ostatnio na forum

Facebook

CYFROWY POLSAT ZYSKAŁ NA WALCE ADAMKADrukuj

Cyfrowy Polsat
Pojedynek Witalija Kliczki i Tomasza Adamka napędził płatnym telewizjom klientów, którzy bez wahania dopłacili za dostęp do relacji.

Pokazywana przez platformy satelitarne i sieci kablowe walka między Ukraińcem Witalijem Kliczką i Polakiem Tomaszem Adamkiem była po raz pierwszy na polskim rynku udostępniana w systemie PPV. Nie można jej było obejrzeć na żadnym polskim kanale telewizyjnym, jednak klienci płatnej telewizji mogli wykupić dostęp do transmisji na specjalnie wydzielonych do tego w tym czasie kanałach. W Cyfrowym Polsacie kosztowało to 40 zł.

Wbrew obawom operatorów Polacy błyskawicznie przyswoili sobie ten nowy na naszym rynku model oglądania relacji sportowych. - Zainteresowanie walką było bardzo duże. Zamówienia przyjmowaliśmy do ostatnich chwil przed pojedynkiem, mimo że w regulaminie gwarantowaliśmy dostarczenie usługi dla zamówień złożonych do godz. 20
-mówi Olga Zomer, rzeczniczka Cyfrowego Polsatu, który na koniec I półrocza miał 3,47 mln klientów.

Zadowolona z efektów nadawania relacji jest też konkurencyjna Cyfra+ (1,55 mln klientów), która pokazywała ją sama, ale też zapewniła transmisję sygnału pay-per-view sieciom kablowym UPC, Vectra, Multimedia, Toya, Inea, Asta Net i Promax oraz sieci kin Multikino i kinu Kijów.


Cyfrowy Polsat nie podaje, ile osób wykupiło dostęp do usługi. Rynkowe pogłoski mówią nawet o 200 tys. klientów. Zdaniem Andrzeja Placzyńskiego, szefa polskiego oddziału firmy SportFive, która pośredniczy w handlu prawami do relacji sportowych, to realny wynik. - To była walka, która przyciągała widzów. W Polsce do tej pory nikt się nadawaniem relacji sportowych w ten sposób nie zajmował, a w USA ten system funkcjonuje z powodzeniem przy nadawaniu walk bokserskich, bo daje operatorom możliwość nawet potrojenia przychodów - mówi.

Do tego nie wiąże się to po stronie nadającego z tak dużymi kosztami, jakich wymagałoby wyprodukowanie wydarzenia. Zdaniem Placzyńskiego operatorzy będą ponownie nadawać wybrane sportowe relacje w taki sposób. - Nie wykluczamy zaproponowania w przyszłości innych wydarzeń sportowych o odpowiedniej randze w ramach usługi PPV - przyznaje Olga Zomer.

Z informacji Rz" wynika, że zastosowanie nowatorskiego na polskim rynku sposobu nadawania wyniknęło z prozaicznych powodów , za nadawanie relacji na wyłączność na otwartej antenie właściciele praw do ich nadawania (K2 Promotions reprezentujące Kliczkę i firma Main Events po stronie Adamka) zażądali wygórowanych dla polskich nadawców stawek.

W związku z nietypowym sposobem nadawania polskie instytuty badawcze nie mierzyły oglądalności walki. W Niemczech, gdzie relację nadawał w tradycyjny sposób RTL, średnio oglądało ją 9,51 mln widzów - to prawie połowa (45,1 proc.) wszystkich osób, które zasiadały w tym czasie przed telewizorami. Niekodowana relacja w RTL możliwa była do obejrzenia i w Polsce.

Na internetowych forach fani nawoływali się do bojkotowania płatnych ofert operatorów i obawiali się, że mogą oni na czas nadawania płatnych relacji zakłócać niekodowany sygnał RTL, jeśli mają go w ofercie.

źródło: ekonomia24.pl
#1 | Midrach dnia 13.09.11 22:45
Wstyd żeby historyczna walkę kodować i doić od ludzi i tak już drogi abonament. Pazerny Polsat , gówno na nim jest to ciągną w inny sposób
#2 | Midrach dnia 13.09.11 22:45
I tak oglądałem za darmo bo RTL transmitował tę walkę
#3 | Michal Juskowiak dnia 14.09.11 11:15
@Midrach nie tylko Polsat. Cyfra+ również w PPV wołała 40 zł.

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający