Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami dotyczącymi Cyfrowego Polsatu i spółek zależnych. Zapisz się do bezpłatnego newslettera serwisu cyfrowypolsatnews.pl.

Kontakt

Warto odwiedzić

Twitter

Ostatnio na forum

Facebook

XX LAT POLSATU - NAJWAŻNIEJSZE MOMENTY (LATA 1992-2000)Drukuj

Polsat (HD)
W związku z nadchodzącym dwudziestoleciem Telewizji Polsat przedstawiamy najważniejsze momenty dla stacji w latach 1992-2000. Szczegóły w rozwinięciu newsa.


1992
Grudzień
Telewizja Polsat rozpoczyna nadawanie z Holandii, poprzez satelitę Eutelsat II, taśmy z programem docierają z Polski drogą lotniczą. Oglądalność ogranicza niewielka liczba domowych urządzeń do odbioru telewizji satelitarnej. Początkowo program nadawany jest w dwóch blokach popołudniowym i nocnym przez cztery godziny na dobę. Później wydłuża się do 8 godzin.


1993
Sierpień
Na antenie pojawia się pierwszy niezależny serwis informacyjny - „Informacje", którego pierwszym prowadzącym był Wojciech Szeląg.

Październik
KRRiT przyznaje Telewizji Polsat koncesję na nadawanie naziemne. Na antenie pojawia się również talk show „Na każdy temat", którego pierwszym gospodarzem jest Andrzej Woyciechowski, a następnie - przez kilka lat - Mariusz Szczygieł.


1994
Marzec
Początek nadawania programu poprzez sieć nadajników naziemnych.


1995
Pojawiają się pierwsze filmowe przeboje, m. in. „Pogromcy duchów II" „Moja macocha jest kosmitką", „Powrót do Edenu II". Wszystkie przekraczają magiczną barierę - 20% oglądalności. Na antenie pojawia się także jeden z najdłużej emitowanych seriali - „Strażnik Teksasu".

Kwiecień
Debiut popularnego serialu - „Ostry dyżur". Losy lekarzy chicagowskiego County General Hospital śledzą przed telewizorami miliony Polaków.

Czerwiec
Widzowie Polsatu po raz pierwszy oglądają „Sztukę informacji" - Marka Markiewicza - program ukazujący dziennikarskie wpadki i przekłamania. Do października 2007 r. program ukazywał się pod nazwą „Bumerang". Pojawia się program „Kalambury", w którym występują znani aktorzy i artyści w 3 osobowych drużynach. Pierwszym prowadzącym był Wojciech Malajkat, a następnie Piotr Gąsowski. Program realizowano do 1999 roku.


1996
Marzec
Po raz pierwszy w Polsacie pojawiają się losowania Dużego Lotka i innych gier realizowanych przez Totalizator Sportowy.

Kwiecień
Dane OBOP po raz pierwszy wykazują większy udział oglądalności Polsatu względem TVP2 w skali miesiąca. Pojawia się program publicystyczny „Graffiti". Pierwszymi prowadzącymi są pary Tomasz Skory i Konrad Piasecki oraz Paweł Pawlik i Brian Scott, którego zastępuje Ryszard Cebula. Rozmowy z politykami na tle charakterystycznej scenografii - wymalowanej graffiti ściany - prowadzą później jeszcze m in. Dorota Gawryluk, Wojciech Szeląg, Joanna Lichocka, Andrzej Morozowski i Justyna Pochanke.

Wrzesień
Pod hasłem „Klub Polsatu" rozpoczyna się najpopularniejsza zabawa telewizyjna w Polsce. Paszporty „Klubu Polsatu" trafiają do 13 mln gospodarstw domowych. Polsat powtórzy tę zabawę jeszcze dwukrotnie. Paszporty Polsatu trafiają pod strzechy i zajmują stałe miejsce w popkulturze. Jego posiadaczem jest np. Grucha z filmu „Chłopaki nie płaczą" Olafa Lubaszenki. Polsat rozpoczyna emisję bardzo popularnego serialu „Świat według Bundych", który staje się pierwowzorem „Świata według Kiepskich". Najpopularniejsze odcinki amerykańskiego sitcomu przyciągają po 5 mln widzów.


1997
Marzec
Rusza pasmo MegaHit - pora emisji to poniedziałek godz. 21.00. Dzisiaj już o 20.00 i jest wciąż najlepszych pasmem filmowym.

Wrzesień
Po raz pierwszy badania wykazują większy niż TVP1 udział stacji w rynku w grupie 16-49 za cały miesiąc. Startuje teleturniej „Idź na całość" prowadzony przez Zygmunta Chajzera, a następnie Krzysztofa Tyńca. Teleturniej notował rekordowe wyniki oglądalności - odcinki jesienią 1997 i wiosną 1998 roku oglądało po 9 mln widzów. Największą widownię zgromadził odcinek z 2 listopada 1997, który oglądało 9 mln 267 tys. widzów.

Grudzień
Powstaje Fundacja Polsat. Do dziś Fundacja objęła pomocą 18 991 małych pacjentów i wsparła finansowo 1110 szpitali i ośrodków medycznych w całym kraju, które zostały wyremontowane lub wyposażone w nowoczesny sprzęt medyczny.


1998
Wrzesień
Polsat rozpoczyna emisję kultowego serialu amerykańskiego, rozgrywającego się w środowisku prawniczym - „Ally McBeal".

Październik
W jesiennej ramówce pojawiają się dwa hitowe polskie sitcomy - „13 posterunek" i „Miodowe lata". Polsat jako pierwsza stacja w Polsce pokazuje zawodową walkę bokserską z udziałem Polaka. Pojedynek Andrzeja Gołoty z Timem Whiterspoonem śledzi w najważniejszym momencie prawie 12,5 mln widzów. W Polsacie na dwa sezony pojawia się talk show „Tok Szok" Jacka Żakowskiego i Piotra Najsztuba.


1999
Luty
Na antenie pojawiają się kolejne polskie seriale komediowe, które szybko zdobywają wierną publiczność: „Świat według Kiepskich", „Rodzina zastępcza" i „Graczykowie".


2000
Maj
Telewizja Polsat rozpoczyna emisję telenoweli „Zbuntowany anioł" z Natalią Oreiro. Aktorka odwiedza nasz kraj. Polskę opanowuje „oreiromania".

Czerwiec
W Polsacie pojawia się popularny dziennikarz i prezenter Krzysztof Ibisz - debiutuje w roli gospodarza teleturnieju „Życiowa szansa".

Sierpień
Powstaje pierwszy polski kanał sportowy Polsat Sport. Jego pierwowzorem była nadająca od jesieni 1999 roku stacja Forumuła1. Dziś Polsat Sport to najpopularniejszy kanał sportowy w Polsce.

Wrzesień
Telewizja Polsat rozpoczyna transmisje elitarnych rozgrywek Ligi Mistrzów. W jesiennej ramówce stacji pojawia się pierwsza telenowela własnej produkcji, pt. „Adam i Ewa".

XX LAT POLSATU - NAJWAŻNIEJSZE MOMENTY (LATA 2001-2012)

Informuje: Polsat
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający