Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami dotyczącymi Cyfrowego Polsatu i spółek zależnych. Zapisz się do bezpłatnego newslettera serwisu cyfrowypolsatnews.pl.

Kontakt

Warto odwiedzić

Twitter

Ostatnio na forum

Facebook

XX LAT POLSATU - NAJWAŻNIEJSZE MOMENTY (LATA 2001-2012)Drukuj

Polsat (HD)
W związku z nadchodzącym dwudziestoleciem Telewizji Polsat przedstawiamy najważniejsze momenty dla stacji w latach 2001-2012. Szczegóły w dalszej części newsa.2001
Marzec
Polsat emituje pierwszą własną produkcję z gatunku reality show - „Dwa Światy".

Listopad
Na antenie stacji pojawia się serial „Fala zbrodni", który przez pięć następnych lat staje się sztandarowym serialem kryminalnym Polsatu. W rolach głównych występują m in. Mirosław Baka, Agnieszka Dygant, Dorota Kamińska i Jan Wieczorkowski.


2002
Luty
Na antenie Telewizji Polsat pojawia się nowy polski serial obyczajowy „Samo życie", rozgrywający się w środowisku dziennikarskim. Serial emitowany jest do końca listopada 2010 roku, łącznie zostają zrealizowane 1554 odcinki.

Marzec
Stacja stawia na nowe reality-show wprowadzając do ramówki program „Bar". Do Wrocławia jeżdżą wycieczki, żeby na żywo zobaczyć i porozmawiać ze swoimi ulubieńcami. Polsat zrealizuje jeszcze 5 kolejnych edycji popularnego show.

Kwiecień
Rusza największe przedsięwzięcie medialne tego roku w Polsce, czyli program „Idol". Format cieszy się ogromną popularnością. Jego I edycję wygrywa Alicja Janosz. Telewizja Polsat realizuje jeszcze 3 edycje programu.

Czerwiec
Po raz pierwszy w historii polskiej telewizji Polsat jako stacja komercyjna pokazał wszystkie mecze Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Korei i Japonii. Na antenie pojawia się autorski talk-show Kuby Wojewódzkiego „Kuba Wojewódzki" . W czerwcu pojawia się tylko jeden pilotażowy program. Pierwszymi gośćmi byli Robert Leszczyński, Piotr Wiwczarek i Robert Nauman.


2003
Luty
Pojawia się pierwszy program interwencyjny w Polsacie - „Interwencja". Pierwszym prowadzącym był Janusz Zadura. Dziś program prowadzą Adam Kuklewicz i Michał Bebło.

Lipiec
Stacja po raz pierwszy organizuje własny, autorski, i w 100% promujący polską muzykę i wykonawców Sopot TOPtrendy Festiwal.

Wrzesień
Na antenie pojawia się kultowy serial „24 godziny". W listopadzie w Warszawie, wzorem krajów, w których był już emitowany, stacja organizuje specjalny 24 godzinny pokaz kinowy, wyświetlając odcinki dokładnie w tych godzinach, w których rozgrywa się akcja serialu.

Grudzień
Telewizja Polsat przeprowadza transmisję finału Światowego Idola z udziałem zwyciężczyni I edycji - Alicji Janosz i naszego jurora Kuby Wojewódzkiego. Na antenie pojawia się sitcom „Daleko od noszy" pierwotnie pod tytułem „Szpital na perypetiach", którego 30 odcinków Polsat pokazuje w latach 2001-2003. „Daleko od noszy" jest kontynuacją poprzedniego serialu z niemal niezmienioną obsadą. W opisujących absurdalną szpitalną polską rzeczywistość odcinkach oglądany m.in Krzysztofa Kowalewskiego, Hannę Śleszyńską, Piotra Gąsowskiego, Pawła Wawrzeckiego, Krzysztofa Tyńca, Agnieszkę Suchorę i Annę Przybylską.


2004
Wrzesień
Pracę w telewizji Polsat rozpoczyna Tomasz Lis. W tym samym miesiącu startuje jego autorski talk show polityczny - „Co z tą Polską?".

Październik
Rusza nowy program newsowy. „Informacje" zostają zastąpione przez nowy serwis informacyjny - „Wydarzenia". Twarzą programu zostaje Hanna Smoktunowicz. Dziś głównymi prowadzącymi „Wydarzenia" są Dorota Gawryluk i Jarosław Gugała.

Listopad
Startuje serial „Pierwsza miłość". Na początku serial emitowany o 17.00 śledzi około miliona widzów, dziś średnia oglądalność „Pierwszej miłości" to 3 mln widzów, a widzowie zobaczyli już ponad 1600 odcinków.

Grudzień
Po raz pierwszy na antenie stacji pojawia się „Mikołajkowy Blok Reklamowy" czyli kampania Fundacji Polsat. Pierwsza emisja bloku przynosi ponad 550 tys. złotych wsparcia podopiecznych Fundacji Polsat.


2005
Wrzesień
W jesiennej ramówce stacji pojawia się kultowy serial „Gotowe na wszystko" (Desperate Housewives).

2006
Czerwiec/Lipiec
Telewizja Polsat po raz kolejny transmituje mecze Mistrzostw Świata w piłce nożnej, tym razem z Niemiec.

Październik
W stacji pojawia się Nina Terentiew. Do kwietnia 2007 roku pełni rolę doradcy programowego właściciela oraz Zarządu Telewizji Polsat ds. produkcji polskiej, później zostaje Dyrektorem ds. programowych Telewizji Polsat i Członkiem Zarządu.

Grudzień
Mecz o tytuł mistrza świata w siatkówce mężczyzn (Polska - Brazylia) przyciąga średnio 7 milionów kibiców. Telewizja Polsat przeprowadza transmisję z wręczenia Europejskich Nagród Filmowych. Po raz pierwszy Polsat pokazuje duży koncert sylwestrowy z krakowskiego rynku. Na scenie występują m. in. Maryla Rodowicz, Krzysztof Krawczyk, Piotr Rubik, Blue Cafe, Reni Jusis i Stachursky. Rok później koncert sylwestrowy z Krakowa odbywa się już pod hasłem "Sylwestrowej Mocy Przebojów".


2007
Styczeń
Na antenie stacji pojawia się kolejny kultowy serial „Skazany na śmierć" (Prison Break).

Luty
Polsat emituje po raz pierwszy serial kryminalny - „CSI: Kryminalne zagadki Miami".

Marzec
Telewizja Polsat rozpoczyna emisję I edycji muzycznego show „Jak Oni śpiewają". Po pasjonującej walce na osobowości i przeboje, Brylantowy Mikrofon wygrywa Agnieszka Włodarczyk. Na antenie stacji pojawiają się transmisje z wyścigów Formuły 1 z pierwszym polskim kierowcą Formuły 1 Robertem Kubicą.

Kwiecień
Stacja rozpoczyna emisję kolejnego serialu ze znanej serii CSI - „CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku".

Lipiec
11 lipca 2007 roku Polsat przeprowadza pierwszą transmisja w technologii HD, zrealizowaną pierwszym w Polsce własnym wozem HD Sony. Polsat relacjonował finał Ligi Światowej w Katowicach. W Rzymie odbywa się światowa premiera mini serialu „Wojna i pokój" w reżyserii Roberta Dornhelma. Telewizja Polsat jest koproducentem tej europejskiej produkcji o budżecie 26 mln euro. Stacja emituje serial w grudniu 2007 roku.


2008
Luty
Polsat emituje pierwszą serię serialu „Kości".

Marzec
16 marca na antenie stacji rusza drugi sezon wyścigów F1 z Robertem Kubicą w zespole BMW Sauber. Najwyższą oglądalność ma GP Bahrajnu, które śledzi prawie 4 mln widzów. Startuje teleturniej „Strzał w dziesiątkę" z Cezarym Pazurą jako prowadzącym. Po raz trzeci na antenie Polsatu pojawia się program „Jak Oni śpiewają", który po 3 miesiącach rywalizacji wygrywa Krzysztof Respondek. Polsat realizuje w sumie sześć edycji muzycznego show. Ostatnią „mistrzowską" kończy w listopadzie 2009 roku.

Czerwiec
Telewizja Polsat pokazuje wszystkie spotkania turnieju Euro 2008 rozgrywane w Austrii i Szwajcarii. Po raz pierwszy w Polsce nadawca komercyjny realizuje samodzielnie tak duży turniej piłkarski. Najchętniej oglądane mecze Polaków z Niemcami i Austrią ogląda po ponad 10 mln widzów. Startuje Polsat News pierwszy kanał informacyjny w grupie Polsat.

Sierpień
Startuje Polsat Sport HD, pierwszy kanał w grupie Polsat nadający w jakości high definition.

Wrzesień
Na antenie pojawia się nowy program łączący w sobie elementy talent show i reality show - Fabryka Gwiazd. W jury programu zasiadają Marek Dutkiewicz, Kayah, Tede, Marcin Bisiorek, a prowadzi Maciek Rock. Program wygrała Martyna Melosik.

Październik
Startują Polsat Cafe i Polsat Play, kanały lifestylowe dla kobiet i mężczyzn.

Grudzień
Po raz pierwszy w Warszawie Polsat organizuje Sylwestrową Moc Przebojów. Koncert trwa aż 5 i pół godziny.


2009
Marzec
Startuje „Malanowski i Partnerzy". Paradokumentalny serial detektywistyczny z tytułową rolą Bronisława Cieślaka. Startuje kontrowersyjny teleturniej „Moment prawdy" z prowadzącym Zygmuntem Chajzerem. Polsat zrealizował dwa sezony programu.

Wrzesień
Na główną antenę Polsatu powraca po 3 latach przerwy piłkarska Liga Mistrzów UEFA. Startuje Polsat Futbol, w którym przez trzy sezony można oglądać m. in. mecze Ligi Europejskiej. Kanał kończy nadawanie w maju 2012 roku. Polsat produkuje Mistrzostwa Europy w piłce siatkowej kobiet. Nasze siatkarki zdobywają brązowy medal, a mecze Polek ogląda średnio 3 mln widzów. W ramówce Polsatu pojawia się nowy program rozrywkowy „Światowe Rekordy Guinnessa" Program prowadzi Maciej Dowbor.

Październik
Startują dwa kanały tematyczne: filmowy - Polsat Film oraz dziecięcy - Polsat JimJam.

Listopad
Koniec emisji serialu „Rodzina zastępcza" emitowanego od lutego 1999 roku (od 2004 roku pod tytułem „Rodzina zastępcza plus") W sumie zrealizowano 17 sezonów serialu w którym oglądaliśmy m.in. Piotra Fronczewskiego, Gabrielę Kownacką, Joannę Trzepiecińską, Marylę Rodowicz.

Grudzień
Koniec losowań Lotto w Polsacie. Polsat pokazywał je przez 13 lat. 31 grudnia podczas Sylwestrowej Mocy Przebojów w Warszawie swój premierowy lot odbywa Newscopter czyli helikopter Polsatu News. Jest to jeden z najnowocześniejszych śmigłowców EC-135. Dzięki umieszczonym w nim kamerom, widzowie Polsatu i Polsat News oglądają niezwykłe ujęcia centrum Warszawy, Placu Konstytucji i sceny podczas Sylwestrowej Mocy Przebojów.


2010
Luty
Na antenie stacji pojawia się nowy serial „Hotel 52". W obsadzie pojawiają się m.in. Magdalena Cielecka, Laura Samojłowicz, Rafał Królikowski, Krzysztof Kwiatkowski.

Marzec
Na antenie Polsatu pojawia się program „Tylko nas dwoje. Just The Two Of Us", talent show, w którym celebryci występują w duetach z profesjonalnymi wokalistami. W jury programu zasiadają Irena Santor, Doda i Tomasz Karolak, a program prowadzą Katarzyna Cichopek i Mariusz Kałamaga. Program wygrywa duet Paulina Sykut - Ivan Komarenko. Na antenie pojawia się pierwszy serial paradokumentalny z bardzo popularnego obecnie nurtu docu-soap „Dlaczego ja?" Dziś każdy odcinek serialu ogląda blisko 2,5 mln widzów. Po roku nieobecności na antenę powraca serial „Daleko od noszy" z dopiskiem „2" w tytule.

Maj
W związku z remontem Opery Leśnej Sopot TOPtrendy Festiwal został zorganizowany w ogromnych rozmiarów namiocie widowiskowym specjalnie sprowadzonym do tego celu.

Sierpień
10 lecie obchodzi najpopularniejszy i najchętniej oglądanych sportowy kanał w Polsce - Polsat Sport.

Wrzesień
Pojawia się nowy serial „Szpilki na Giewoncie" z Magdaleną Schejbal w roli głównej, który szybko zdobywa wierną widownię. Stacja zrealizowała 4 sezony serialu. Na antenie pojawia się nowy serial z Cezarym Żakiem, Piotrem Pręgowskim i Michałem Żurawskim zatytułowany „Ludzie Chudego". Polsat pokazuje dwa sezony serialu. W Polsacie debiutuje rozrywkowy „Stand up. Zabij mnie śmiechem" - show Mariusza Kałamagi i Tomasza Kammela, w którym swoich sił próbują „standupperzy" amatorzy. Ich występy ocenia duet Cezary Pazura - Jerzy Kryszak. Program wygrywa Michał Kempa.

Listopad
Koniec emisji serialu „Samo życie" pokazywanego na antenie Polsatu od lutego 2002 roku. Przez 9 latach emisji Polsat wyemitował 1554 odcinki serialu.

Grudzień
Wielkie zamieszanie w sieci wywołuje informacja, że Polsat nie pokaże w Święta Bożego Narodzenia „Kevina samego w domu". W Internecie powstają grupy, które wysyłają do stacji petycje i prośby w tej sprawie. W efekcie Polsat emituje kultowy film w I Dzień Świąt o 20.00 a ogląda go wówczas ponad 4 mln 100 tys. widzów. Polsat wyemitował ten film 17 razy, a zobaczyło go łącznie ponad 70 mln widzów. Po raz pierwszy w historii „Sylwestrowa Moc Przebojów" w Warszawie najlepszą pod względem wynikowym imprezą sylwestrową w polskiej telewizji. Ponad 5 godzinny koncert Sylwestrowy Polsatu ogląda średnio 3 mln 663 tys., a Noworoczny toast wznosi prawie 5 mln widzów. Konkurencyjny koncert TVP z Wrocławia śledzi 2 mln 759 tys. widzów.


2011
Marzec
Na antenie Polsatu pojawia się nowy talent show „Tylko muzyka. Must be the music". W jury program zasiadają Kora, Elżbieta Zapendowska, Adam Sztaba i Wojtek Łozowski. Program staje się przebojem stacji. Każdy odcinek ogląda średnio prawie 3,5 mln widzów. Pierwszą edycję wygrywa rewelacyjny zespół Enej.

Maj
Sopot TOPtrendy Festiwal po raz pierwszy został zorganizowany w gdańskiej Ergo Arenie.

Wrzesień
Mistrzostwa Europy w siatkówce mężczyzn. Polscy zdobywają brązowy medal. Polsat pokazuje ich drogę do medalu.

Listopad
Startuje kolejny kanał tematyczny Crime & Investigation Polsat - pierwszy kanał dokumentalno-kryminalny.


Grudzień
Koniec emisji serialu „Daleko od noszy 2". Polsat wyemitował łącznie 10 sezonów tego serialu komediowego. Pierwszy odcinek pojawił się na antenie w grudniu 2003 roku. „Sylwestrowa Moc Przebojów" w Warszawie z najlepszym bezkonkurencyjnym wynikiem w historii. Średnia oglądalność ponad 5 godzinnego koncertu to 3 mln 700 tys. widzów, a noworoczny toast tuż po północy wznosi ponad 5,5 mln widzów. 15 lat obchodzi Fundacja Polsat. Telewizja Polsat emituje specjalny koncert jubileuszowy z Teatru Wielkiego w Warszawie.


2012
Marzec
Na antenie stacji pojawia się nowość „Tylko taniec. Got to Dance". W jury zasiadają Krystyna Mazurówna, Joanna Liszowska, Michał Malitowski i Alan Andersz. Program prowadzą Maciej Dowbor i Katarzyna Kępka. Zwycięzcą pierwszej edycji jest Dawid Ignaczak.

Maj
10 lecie świętuje Sopot TOPtrendy Festiwal. Koncert TOP otwiera tak jak 10 lat temu Cezary Pazura.

Sierpień
Polsat po raz pierwszy realizuje nowy festiwal w Sopocie. Sopot TOP of the TOP Festiwal nawiązuje tradycją do sopockich festiwali. Dwudniowa impreza jest muzyczną inauguracją wyremontowanej Opery Leśnej.

Wrzesień
7 września debiutują „Przyjaciółki" nowy serial Polsatu z Joanną Liszowską, Małgorzatą Sochą, Anitą Sokołowską i Magdaleną Strużyńską.

Listopad
Finały dwóch popularnych talent show, IV edycji „Tylko muzyka. Must be the music" i II edycji „Tylko taniec. Got to Dance". Muzyczne show wygrywa Tomasz Kowalski, a taneczne Krzysztof Kozak.

Informuje: Polsat
#1 | Prokop dnia 03.12.12 17:40
To już 20lat! Wow jak zleciało. Pamiętam te kultowe dziś seriale i polskie i zagraniczne, czy losowanie totka, dobre kino, reality show, pierwszy talent show, sport itp. itd. Gratulacje dla Polsatu i oby więcej takich sukcesów.

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający