Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami dotyczącymi Cyfrowego Polsatu i spółek zależnych. Zapisz się do bezpłatnego newslettera serwisu cyfrowypolsatnews.pl.

Kontakt

Warto odwiedzić

Twitter

Facebook

POLKOMTEL PRZEDSTAWIŁ WYNIKI FINANSOWEDrukuj

Plus
Po zamknięciu 2013 roku dużym powodem do zadowolenia jest stabilna sytuacja finansowa Polkomtelu oraz korzystne refinansowanie zadłużenia. Spółka utrzymuje przychody na poziomie pozostałych dużych operatorów, jednocześnie wyraźnie dystansując ich pod względem rentowności mierzonej wskaźnikiem EBITDA.

EBITDA Polkomtelu w 2013 roku wyniosła 2,861 mld zł, natomiast marża EBITDA, po raz kolejny przekroczyła 40% i  wyniosła 42,8 proc. Rekordowy był również cashflow, który w trakcie 2013 roku osiągnął 2,255 mld zł. Dzięki bardzo dobrym wynikom, Polkomtel, drugi rok z rzędu mógł pokusić się o przedterminową spłatę części kredytu.

W czerwcu 2013  roku Polkomtel osiągnął znaczący sukces, uzgadniając wspólnie z instytucjami finansującymi korzystne refinansowanie swojego zadłużenia uprzywilejowanego, co umożliwia zmniejszenie kosztów odsetek o ponad 100 mln złotych rocznie. 

"Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani tym, że już drugi rok z rzędu udało nam się dokonać wcześniejszej spłaty dużej części naszego zadłużenia. Udowadniamy w ten sposób, że pomimo niełatwej sytuacji makroekonomicznej, można skutecznie prowadzić działalność biznesową w naszej branży. Korzystne wyniki finansowe, jakie wypracowujemy w Plusie, osiągamy zarówno dzięki rozsądnej polityce kosztowej, racjonalnemu i skutecznemu zarządzaniu, jak i dbaniu o to, co jest dla nas najważniejsze, czyli o potrzeby naszych klientów poprzez zapewnienie im kompleksowych, najwyższej jakości i najbardziej atrakcyjnych usług na rynku." – powiedziała Joanna Nieckarz, Członek Zarządu Polkomtel Sp. z o.o., Dyrektor ds. Finansowych.* Spadek przychodów wynika przede wszystkim z obniżek stawek MTR. Gdyby stawki MTR pozostawały na poziomie z 2012 roku, przychody wzrosłyby w stosunku do przychodów za 2012 rok o około 2,5 proc.

Najszybszy mobilny internet LTE oferowany przez Plusa, dzięki regularnej rozbudowie sieci, obejmuje zasięgiem już ponad 66% Polaków. Maksymalna szybkość pobieranych danych to 150Mb/s. Użytkownicy mają teraz jeszcze łatwiejszy dostęp do ulubionej rozrywki, większy komfort pracy i możliwość wybierania spośród kilkudziesięciu urządzeń działających w technologii LTE.

Tym samym spośród wszystkich operatorów komórkowych to tylko klienci Plusa mogą korzystać z realnego zasięgu superszybkiego mobilnego internetu LTE, w ponad 10 tys. miejscowości. Dzięki rozbudowie sieci zasięgiem HSPA/HSPA + objętych jest 99,6 proc. populacji.

Coraz większy udział w sprzedaży aparatów telefonicznych w Plusie mają smartfony. W czwartym kwartale 2013 roku sięgnął on 74 proc., czyli o 13 punktów procentowych więcej niż rok wcześniej.

W 2013 roku użytkownicy mobilnego internetu w telefonach dostali duży wybór usług w szerokim wachlarzu cenowym. Pojawiły się oferty LTE w smartfonach, a dla osób poszukujących smartfona w dobrej jakości i przystępnej cenie – najtańsze na rynku smartfony Kazam od Plusa.

Coraz większe zainteresowanie smartfonami i coraz szerszy wachlarz ofert przekłada się na ruch danych w sieci. Plus zanotował blisko 100-procentowy wzrost ruchu danych w sieci rok do roku.

Pod koniec roku w ofercie Plusa było ok. 40 urządzeń obsługujących technologię LTE. Technologia LTE była dostępna we wszystkich ofertach i we wszystkich taryfach z portfolio Plusa.

Ubiegły rok upłynął w Plusie pod znakiem wielu nowości ofertowych. Pod hasłem superszybkiego internetu LTE spółka wprowadziła szereg przełomowych rozwiązań, niedostępnych u konkurencji, jak chociażby pierwszy w Polsce starter prepaid z dostępem do internetu LTE, zestaw do internetu domowego z modemem zewnętrznym ODU (pierwsze wdrożenie w Europie w Plusie i Cyfrowym Polsacie), czy internet z nielimitowanym dostępem do stron www, YouTube i ipla.

Rozpoczęło się zapowiadane wcześniej poszerzanie portfolio usług o produkty związane z ubezpieczeniami i energetyką. Pojawiły się również oferty z elementami wspólnymi z Cyfrowym Polsatem.

W 2013 roku Plus konsekwentnie utrzymywał swoją silną pozycję w grupie klientów kontraktowych. Dynamicznie rosła również liczba aktywnych użytkowników transmisji danych, która na koniec roku 2013 wyniosła około 3,4 mln osób. Z usług sieci Plus na koniec 2013 roku korzystało 14.129 tys. klientów.

W listopadzie 2013 roku ogłoszony został plan włączenia Polkomtelu do grupy Cyfrowy Polsat, w wyniku którego, w połowie 2014 roku powstanie największa w Polsce grupa medialno - telekomunikacyjna.

"To wielka, unikalna szansa dla obu firm, ale także większe korzyści dla naszych klientów. Dzięki tej integracji możliwe będzie stworzenie szerokiego portfolio atrakcyjnych i konkurencyjnych usług i produktów, wykorzystujących potencjał i know-how obu spółek. Jako jedyni, wspólnie z Cyfrowym Polsatem, mamy realny zasięg superszybkiego mobilnego internetu LTE, obejmujący 66,7 proc mieszkańców Polski, nic więc dziwnego, że w testach prędkości mobilnego internetu przebijamy pozostałych operatorów mobilnych, jesteśmy nawet wyraźnie szybsi od Neostrady" - mówi Tobias Solorz, prezes Zarządu Polkomtel Sp. z o.o. "Po dobrym, 2013 roku czeka nas kolejny, pełen nowych wyzwań i zintegrowanych projektów, z których pierwszy, smartDOM, ujrzał światło dzienne na początku 2014 roku."
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający