Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami dotyczącymi Cyfrowego Polsatu i spółek zależnych. Zapisz się do bezpłatnego newslettera serwisu cyfrowypolsatnews.pl.

Kontakt

Warto odwiedzić

Twitter

Ostatnio na forum

Facebook

50 000 ZŁ KARY DLA TELEWIZJI POLSAT ZA LOKOWANIE PRODUKTUDrukuj

Polsat (HD)
Przewodniczący KRRiT, Jan Dworak, 6 czerwca 2014 r. nałożył na Telewizję Polsat karę finansową w wysokości 50 000 zł za naruszenie przepisów dotyczących lokowania produktu lub usługi w audycjach.


W wyemitowanej 15 lipca 2013 roku audycji pt. "Gwiazdy w sieci" zostały naruszone przepisy art. 17a ust. 3 i ust 5 pkt 1 ustawy o radiofonii i telewizji oraz § 4 ust. 2 Rozporządzenia KRRiT z 30 czerwca 2011 r. w sprawie szczegółowych warunków lokowania produktu.

Analiza nadesłanych przez nadawcę materiałów wykazała, że w trwającej ok. dwie minuty audycji wielokrotnie pojawiały się informacje oraz przekazy wizualne nadmiernie eksponujące lokowaną usługę w pozytywnym świetle. Na końcu audycji nie pojawiła się natomiast informacja o lokowanej usłudze i podmiotach ją świadczących. Rozpowszechnianie przez nadawcę przekazów handlowych w taki sposób może wprowadzać odbiorców w błąd co do charakteru prezentowanych treści.

KRRiT oceniając czy doszło do naruszenia ustawy o rtv posłużyła się kryteriami określonymi w komunikacie interpretacyjnym Komisji Europejskiej z 28 kwietnia 2004 r. w sprawie przepisów o reklamie telewizyjnej w dyrektywie o telewizji bez granic. Zgodnie z nim, pod pojęciem "nadmiernego eksponowania" należy rozumieć "powracającą obecność danej marki, towarów lub usług, lub sposób, w jaki są one prezentowane lub w jaki sposób się pojawiają".

Wymierzając karę, KRRiT uwzględniła przesłanki ustawowe, określone w art. 53 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji, tj. zakres i stopień szkodliwości naruszenia, możliwości finansowe nadawcy, a także jego dotychczasową działalność. Polsat był już karany za naruszanie przepisów ustawy, w tym dotyczących audiowizualnych przekazów handlowych.

Decyzja nr 5/2014 o ukaraniu Spółki Telewizja Polsat Sp. z o.o.

Informuje: KRRiT
#1 | ppg47 dnia 12.06.14 08:24
KRRiT i pan Dworak niech się lepiej zajmie mediami Rydzyka

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający