Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami dotyczącymi Cyfrowego Polsatu i spółek zależnych. Zapisz się do bezpłatnego newslettera serwisu cyfrowypolsatnews.pl.

Kontakt

Warto odwiedzić

Twitter

Ostatnio na forum

Facebook

"KRAKOWSKIE KOLĘDOWANIE Z POLSATEM" W WIGILIĘ I BOŻE NARODZENIEDrukuj

Polsat (HD)
650-lecie Uniwersytetu Jagiellońskiego to doskonała okazja by najbliższe kolędowanie odbyło się właśnie w Krakowie. Wnętrza uniwersyteckiej kolegiaty św. Anny, jednego z ulubionych kościołów świętego Jana Pawła II, wypełnią najpiękniejsze polskie kolędy w wykonaniu plejady artystów.

To będzie niezwykły koncert, te najbardziej znane kolędy, którymi rozbrzmiewają w święta polskie domy i kościoły wykonają: Sylwia Grzeszczak, Ania Wyszkoni, Ewa Farna, Zbigniew Wodecki, Grzegorz Markowski, Stanisław Karpiel – Bułecka, Jacek Wójcicki i zespół Pectus z towarzyszeniem orkiestry i kilku chórów.

Święta Bożego Narodzenia to nieodłączna tradycja kolędowania, a z nią związane są kolędy, które polscy kompozytorzy tworzyli już od XVI wieku. Z okazji obchodzącego jubileusz 650 – lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego, najstarszej uczelni w Polsce i jedną z najstarszych w Europie, tegoroczne kolędowanie odbędzie się w monumentalnych, późnobarokowych wnętrzach świątyni akademickiej, kolegiacie św. Anny – jednym z ulubionych krakowskich kościołów świętego Jana Pawła II. Papież, absolwent Uniwersytetu, wielokrotnie odwiedzał kościół, ostatni raz podczas pielgrzymki w 1997 roku. "Pragnę dzisiaj udać się do grobu Świętego Jana Kantego - Jana z Kęt. W krakowskiej kolegiacie Świętej Anny związanej od wieków z Uniwersytetem Jagiellońskim - z moją Alma Mater - znajduje się to miejsce. Piękny sarkofag, który kryje w sobie relikwie skromnego człowieka" – pisał Jan Paweł II z Watykanu w 1990 roku, wspominając świątynie i wyniesionego na ołtarze profesora uczelni. W koncercie będziemy mogli wsłuchać się w przekazywane z pokolenia, na pokolenie kolędy tak dobrze wszystkim znane: "Wśród nocnej ciszy", "W żłobie leży", "Lulajże Jezuniu", "Bóg się rodzi" czy "Gdy śliczna panna". Wigilijny wieczór spędzą z nami Ania Wyszkoni, Sylwia Grzeszczak, Ewa Farna, Stanisław Karpiel – Bułecka, zespół Pectus czy krakowski bard Jacek Wójcicki. Prawdziwą niespodzianą będzie udział w tym uroczystym koncercie Grzegorza Markowskiego, który niezwykle rzadko śpiewa kolędy. Najbardziej znany polski rockowy wokalista zaśpiewa m.in. "Przybieżeli do Betlejem", a następnie w duecie jakiego jeszcze nie było ze Zbigniewem Wodeckim - "Cichą noc". Mistrza skrzypiec i trąbki Zbigniewa Wodeckiego usłyszymy tego wieczoru jeszcze dwukrotnie, a kolędę "Oj Maluśki, Maluśki" wykona przy akompaniamencie autentycznej strażackiej orkiestry dętej z Dobczyc. Wszystkim artystom będą towarzyszyły chóry: gospelowy Sound 'n Grace, który solo zaśpiewa również kolędę "Mędrcy świata", oraz chór akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego i krakowski Zespół Pieśni i Tańca "Małe Słowianki" działający od niemal 40 lat. W scenerii barokowych wnętrz świątyni zabrzmi również niepowtarzalna muzyka góralska, a to za sprawą jednego z najstarszych góralskich zespołów ludowych - "Skalni", założonego przez krakowskich studentów w 1953 roku. Nowe aranże najpiękniejszych polskich kolęd które usłyszymy w koncercie przygotował Zygmunt Kukla, który będzie dyrygował orkiestrą. Świąteczne życzenia złoży naszym widzom ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz. Koncert poprowadzi Paulina Sykut-Jeżyna.

"Krakowskie Kolędowanie z Polsatem" po raz pierwszy będzie można zobaczyć w Wigilię o 16:45. Powtórka w I Dzień Bożego Narodzenia o godzinie 12:50.
#1 | Prokop dnia 15.12.14 16:49
Pozytywne zaskoczenie, że stacja komercyjna postawiła na taką świąteczną rozrywkę także. Chociaż coś mi się kojarzy, że to nie pierwszy taki koncert na Polsacie. Generalnie ramówka jest na tyle zróżnicowana, że dla każdego coś.

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający