Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami dotyczącymi Cyfrowego Polsatu i spółek zależnych. Zapisz się do bezpłatnego newslettera serwisu cyfrowypolsatnews.pl.

Kontakt

Warto odwiedzić

Twitter

Ostatnio na forum

Facebook

POLSAT SPORT OBCHODZI 15. URODZINYDrukuj

Polsat Sport (HD)
Jak ten czas leci, można by krótko napisać, jednak historii Polsatu Sport nie da się opowiedzieć w kilku słowach, tak więc zaczynamy. Sportowa stacja Polsatu ruszyła dokładnie 15 lat temu, 11 sierpnia 2000 roku o godz. 20:15, meczem Bundesligi Borussia Dortmund - Hansa Rostock. Od tamtej pory zmieniło się wszystko – kolejne siedziby, liczba dziennikarzy i przede wszystkim zawartość oferty programowej.


Zwiększała się także liczba widzów, dzięki czemu już w 2008 i 2009 roku Polsat Sport stał się najchętniej oglądaną stacją sportową w Polsce.

Choć tak naprawdę wszystko zaczęło się jeszcze 16 miesięcy wcześniej, 16 kwietnia 1999 roku, kiedy Polsat przełamując monopol publicznego nadawcy nabył prawa do pokazywania Ligi Mistrzów UEFA. Potrzeba matką wynalazku i właśnie dlatego wkrótce zrodziła się idea stworzenia oddzielnej, silnej redakcji sportowej, którą nieprzerwanie od tamtej chwili kieruje Marian Kmita, dyrektor do spraw sportu w całej grupie Polsat.

"Z propozycją stworzenia Polsatu Sport zadzwonił do mnie śp. Piotr Nurowski, który wraz z prezesem Zygmuntem Solorzem-Żakiem był głównym pomysłodawcą stworzenia takiego kanału. Wcześniej moją osobę polecił Zbigniew Boniek, który w 1999 roku pomagał Polsatowi w negocjacjach przy pozyskaniu praw do Ligi Mistrzów" – mówi dyrektor Kmita.

Pierwowzorem kanału była sportowa stacja Formuła1, która nadawała od jesieni 1999 roku i pokazywała m.in. turnieje tenisowe z cyklu ATP Masters Series, czy piłkarskie mistrzostwa świata do lat 17 w Nowej Zelandii z udziałem reprezentacji Polski.

"Tuż przed startem Polsatu Sport miała miejsce zabawna historia. Jeszcze dla Formuły 1 zakupiliśmy przez firmę Zbigniewa Bońka prawa do dwóch spotkań Brazylii i Argentyny. Gdy przed transmisją doszło do ustalania parametrów technicznych przekazu, okazało się, że Włosi, którzy pośredniczyli w dostarczeniu sygnału, mówią tylko w swoim języku. Dziwnym zbiegiem okoliczności był wtedy w stacji Zbigniew Boniek, który niewiele się zastanawiając, postanowił pomóc. Przez dobre kilka minut nasi kontrahenci milczeli. Pewnie pospadali z krzeseł, gdy tylko Zbigniew Boniek im się przedstawił" – opowiada Marian Kmita.

W pierwszych miesiącach kilkugodzinny program tworzył 14-osobowy zespół: Marian Kmita, Paweł Wójcik, Piotr Pykel, Mateusz Borek, Roman Kołtoń, Andrzej Taraska, Karolina Szostak, Jacek Kostrzewa, Krzysztof Wanio, Jeremiasz Rolka, Jakub Radecki, Agnieszka Padło oraz stali współpracownicy Andrzej Janisz i Tomasz Swędrowski. Oni jako pierwsi budowali redakcję, którą dzisiaj tworzy około 70 osób.

Początkowo w stacji dominowała piłka nożna. Kanał oprócz Bundesligi i Ligi Mistrzów pokazywał mecze Pucharu UEFA, mecze eliminacyjne do mundialu, holenderską Eredivisie, ligę grecką i krajowy Puchar Polski. W ciągu dwóch lat Polsat Sport pozyskał jednak prawa do kilku ważnych dyscyplin, stając się nadawcą promującym również inne dziedziny sportu. W ofercie stacji pojawiła się Żużlowa Ekstraklasa, z całą plejadą gwiazd cyklu Grand Prix. Kibice mogli oglądać również zmagania najlepszych koszykarskich klubowych zespołów Europy w rozgrywkach Euroligi (wcześniej Suproligi) z udziałem mistrza Polski Śląska Wrocław, w którym grali wówczas Adam Wójcik, Maciej Zieliński czy Dominik Tomczyk. Ważną pozycją programową stał się także tenis (ATM Masters Series, Wimbledon) czy hokejowe mistrzostwa świata.

Od początku Polsat Sport pokazywał również magazyny publicystyczne własnej produkcji: "SuperGol" Mateusza Borka i Romana Kołtonia, przemianowany później na "Piłkarski Salon", których dzisiejszym spadkobiercą jest "Cafe Futbol"; w poniedziałki kibice śledzili magazyn aktualności "Raz, dwa, trzy" prowadzony przez Pawła Wójcika i Krzysztofa Wanio; kibice siatkarscy otrzymali "Punkt, Set, Mecz", którego gospodarzami byli Jerzy Mielewski i Krzysztof Wanio.

Pierwszym spektakularnym sukcesem produkcyjnym i realizacyjnym było jednak przygotowanie i pokazanie w całości piłkarskich mistrzostw świata z 2002 roku. Mecze z Korei i Japonii komentowali Mateusz Borek, Roman Kołtoń, Paweł Wójcik i Bożydar Iwanow. Polskiej reprezentacji towarzyszyła również ekipa reporterska, a w specjalnie na czas mistrzostw stworzonym w Piasecznie studiu pracowało 35 osób.

Polsat Sport pokazywał również kolejne MŚ z 2006 roku z Niemiec, rozbudowując formułę realizacyjną, gdzie po raz pierwszy nastąpiło połączenie studia z Warszawy z tym nadawanym wprost ze stadionu.

Mistrzostwa Europy z 2008 roku z Austrii i Szwajcarii Polsat Sport prezentował już w całości z austriackiego Bad Waltersdorf. Stacja wysłała tam ponad 70-osobową ekipę. Po raz pierwszy w historii telewizji w Polsce tak wielką imprezę sportową relacjonował już tylko wyłącznie nadawca prywatny.

Kanał rozrastał się więc w nieprawdopodobnym tempie. W ciągu pierwszych czterech lat działalności Polsat Sport przeprowadził ponad 400 transmisji z udziałem polskich drużyn i zawodników. Każdego roku zwiększał ich liczbę. Od kilku lat kanał realizuje rocznie ponad 500 relacji na żywo z rożnych stadionów i dyscyplin.

Dziś najważniejsze w ofercie Polsatu Sport są siatkówka, boks i sporty walki, piłka nożna, piłka ręczna, kolarstwo oraz sporty samochodowe i Formuła 1. Perełką w ofercie jest jednak niezmiennie od kilku już lat ta pierwsza dyscyplina.

Po raz pierwszy regularne relacje z ligi siatkarzy i siatkarek pojawiły się na antenie Polsatu Sport w sezonie 2002-2003. Nieco wcześniej stacja emitowała zmagania naszych zespołów w Lidze Mistrzów i Lidze Mistrzyń. Jednak największym wydarzeniem, które wówczas pokazał Polsat Sport był pierwszy od lat sukces naszej siatkówki, złoty medal ME żeńskiej reprezentacji Polski z 2003 roku. Siatkówka była zawsze alternatywą dla piłki nożnej, dyscypliną z ogromnym potencjałem marketingowym i wielkim zainteresowaniem kibiców w Polsce.

Kibice siatkówki w Polsacie Sport mogą czuć się w pełni usatysfakcjonowani. Kanał pokazuje ją w wydaniu ligowym (PlusLiga i Orlen Liga), rozgrywek europejskich (Liga Mistrzów i Liga Mistrzyń) jak i reprezentacyjnym (Liga Światowa, Grand Prix FIVB, mistrzostwa świata i Europy, Puchar Świata, Liga Europejska i kilka innych wydarzeń).

Polsat Sport pokazał jak dotąd aż 10 medali naszych zespołów: złoty 2003 i brązowy medal ME 2009 siatkarek, złoty i brązowy ME 2009 i 2011 oraz srebrny i złoty MŚ 2006 i 2014 siatkarzy, srebrny medal Pucharu Świata oraz złoty i brązowy wywalczone w Lidze Światowej także przez naszych siatkarzy. Do tego w 2007 roku pokazywaliśmy mistrzostwa świata piłkarzy ręcznych, w których biało-czerwoni zostali drugą ekipą globu.

Wszystkie te imprezy ciężko jednak porównać do największego wydarzenia sportowego nad Wisłą w 2014 roku – finałów mistrzostw świata w siatkówce, które rozpoczął 30 sierpnia mecz Polska – Serbia na Stadionie Narodowym.

Kolejną ważną dyscypliną na antenie Polsatu Sport jest boks, szczególnie ten zawodowy. Stacja pokazuje kilkadziesiąt gal rocznie, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Olbrzymie emocje wzbudzają od początku zaistnienia gale KSW. Szczególnie od momentu pojawienia się w formule MMA – Mariusza Pudzianowskiego. To między innymi poprzez sukcesy polskich wojowników kanał postanowił stworzyć także magazyn "Puncher", który już zyskał uznanie w środowisku sportów walki i sympatię fanów.

Przez 15 lat stacja otrzymała kilka prestiżowych nagród. Trzykrotnie została nagrodzona Telekamerami, dzięki czemu w 2015 roku została wyróżniona Złotą Telekamerą dla najlepszego kanału sportowego w Polsce. W latach 2006-2008 kanał otrzymał trzy nagrody biznesu sportowego Demes za realizację mistrzostw świata w piłce nożnej z Niemiec, finału Ligi Światowej i mistrzostw Europy w piłce nożnej z Austrii i Szwajcarii. Sposób prezentacji Ligi Światowej w sezonie 2007 doceniła również światowa federacji FIVB przyznając stacji specjalną nagrodę. W 2009 roku branżowy tygodnik Media&Marketing Polska przyznał Polsatowi Sport tytuł Telewizji Roku.

"W kolejnych latach życzyłbym sobie jeszcze większego otwarcia Polsatu Sport na polski sport. Liga angielska czy włoska to miliony euro, które dają rozrywkę, ale niczego nie budują. Pieniądze, które Polsat zainwestował w naszą siatkówkę czy piłkę ręczną, muszą kiedyś dać efekt w postaci poprawy infrastruktury, poziomu sportowego, a co za tym idzie miejsca polskich drużyn w świecie. To oznacza również lepszy polski produkt dla polskiego kibica i w to właśnie warto inwestować" – zapowiada Marian Kmita, dyrektor do spraw sportu w grupie Polsat.


Opracowanie cyfrowypolsatnews.pl na podstawie polsatsport.pl
#1 | AR HD dnia 12.08.15 10:28
100 lat. Uśmiech<tort>

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający