Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami dotyczącymi Cyfrowego Polsatu i spółek zależnych. Zapisz się do bezpłatnego newslettera serwisu cyfrowypolsatnews.pl.

Kontakt

Warto odwiedzić

Twitter

Facebook

POLKOMTEL WNIOSKUJE DO PREMIER KOPACZ WS. ROZPORZ. MIN. HALICKIEGODrukuj

Plus
W związku z podpisaniem przez ministra Andrzeja Halickiego w dniu 23 września 2015 r. rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie przetargu, aukcji oraz konkursu na rezerwację częstotliwości lub zasobów orbitalnych, Polkomtel zwrócił się do Premier Ewy Kopacz z wnioskiem.


Wniosek operatora sieci Plus dotyczy rozważenia możliwości skorzystania z instytucji prawa określonej w art 149 ust. 2 zd. 2 Konstytucji RP i przedstawienie Radzie Ministrów wniosku o uchylenie przedmiotowego rozporządzenia.

1. Rada Ministrów może uchylić niekonstytucyjne rozporządzenie (art. 149 Konstytucji).
2. Rozporządzenie naraża Skarb Państwa na gigantyczne odszkodowania.
3. "Lex Halicki" łamie podstawowe zasady ustroju i funkcjonowania demokratycznego państwa prawa.
4. Wnioski do Premier Ewy Kopacz złożyli operatorzy sieci Play, T-Mobile i Plus.

Rozporządzenie narusza przepisy Konstytucji RP oraz wynikające z nich podstawowe zasady demokratycznego państwa prawa. Narusza zasadę zaufania obywateli do Państwa oraz do tworzonego przez nie prawa, a także podważa konstytucyjny zakaz niedziałania prawa wstecz oraz narusza zasadę swobody prowadzenia działalności gospodarczej.

Potwierdzają to między innymi opinie prawne pięciorga wybitnych polskich konstytucjonalistów prof. dr hab. Marka Chmaja, prof. dr hab. Stanisława Hoca, prof. nadzw. dr hab. Anny Młynarskiej – Sobaczewskiej, prof. nadzw. dr hab. Sabiny Grabowskiej oraz dr hab. Ryszarda Piotrowskiego, którzy jednoznacznie określili rozporządzenie wprowadzone przez ministra Andrzeja Halickiego jako niezgodne z Konstytucją RP.

Liczne krytyczne głosy co do poprawności przygotowania aukcji były dostępne publicznie od ponad dwóch lat. Pomimo ostrzeżeń, Prezes UKE uruchomił proces, który nie został właściwie przygotowany ani od strony prawnej ani od strony organizacyjnej. Dzisiejsze działania ministra Halickiego, w których za cenę pogwałcenia konstytucyjnych zasad próbuje się legalizować ten proces, nie mogą mieć miejsca w państwie prawa i powinny zostać powstrzymane, jako bezprecedensowe i groźne dla Państwa Polskiego i jego obywateli.

Polkomtel uważa, że aukcja powinna zostać unieważniona i przeprowadzona od początku zgodnie z prawem.


Wniosek i opinie ekspertów są dostępne w biurze prasowym Plusa.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający