Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami dotyczącymi Cyfrowego Polsatu i spółek zależnych. Zapisz się do bezpłatnego newslettera serwisu cyfrowypolsatnews.pl.

Kontakt

Warto odwiedzić

Twitter

Ostatnio na forum

Facebook

KRAWCZYK, WODECKI, ENEJ I URSZULA W KONCERCIE KOLĘD POLSATUDrukuj

Polsat (HD)
24 grudnia Telewizja Polsat pokaże specjalny koncert kolęd z katedry pw. świętych Michała Archanioła i Floriana Męczennika na warszawskiej Pradze. Najpiękniejsze polskie pieśni bożonarodzeniowe wykonają m.in. Krzysztof Krawczyk, Ewa Farna, Zbigniew Wodecki, Urszula, Enej, Margaret, Piotr Kupicha, Grzegorz Hyży, Kasia Stankiewicz i Natalia Szroeder.

Wykonawcom towarzyszyła będzie orkiestra Tomasza Szymusia oraz zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej.

Strzelista sylwetka warszawsko-praskiej katedry jest od ponad 100 lat stałym elementem krajobrazu prawobrzeżnej Warszawy. Surowe wnętrza trzynawowej bazyliki z transeptem zarówno w formie jak i układzie nawiązują do tzw. gotyku mazowieckiego i przez znawców architektury traktowane są jako wzorzec w budownictwie sakralnym. W Wigilijny wieczór katedra świętych Michała Archanioła i Floriana Męczennika będzie miejscem szczególnym. To w jej wnętrzach zabrzmią niemal wszystkie najważniejsze polskie kolędy i pastorałki, od tej najstarszej, XVI - wiecznego chorału "Anioł pasterzom mówił" w wykonaniu Ewy Farny, aż po te z przełomu drugiej połowy XVII i pierwszej połowy XVIII wieku, kiedy nastąpił prawdziwy rozkwit polskiej kolędy. Z tego okresu usłyszymy m.in "W żłobie leży" w wykonaniu Grzegorza Hyżego, do której słowa napisał Piotr Skarga. "Dzisiaj w Betlejem" zaśpiewa artysta, któremu kolędy są szczególnie bliskie sercu - Krzysztof Krawczyk, a Urszula, Natalia Szroeder i Kasia Kołeczek zaśpiewają "Gdy śliczna panna". W koncercie będzie również można posłuchać XIX wiecznych kolęd bez których trudno dziś sobie wyobrazić święta Bożego Narodzenia. Wśród nich pojawią się m.in. "Wśród nocnej ciszy" w wykonaniu Krzysztofa Krawczyka, "Mizerna cicha", którą zaśpiewają Zbigniew Wodecki i Ewa Farna oraz "Lulajże Jezuniu", której motywy wykorzystał Fryderyk Chopin w Scherzo h-moll. Tę kolędę zaśpiewa duet Urszula i Krzysztof Krawczyk. W Wigilijny wieczór będzie można posłuchać również silnie związanych z ludową tradycją pastorałek "A wczora z wieczora", "Skrzypi wóz", "Gore gwiazda Jezusowi", które wykona zespół Enej. Inną pochodzącą z Podhala pastorałkę "Oj maluśki, maluśki" wspólnie zaśpiewają Kasia Stankiewicz, Zbigniew Wodecki i Kasia Kołeczek. W "Wielkim kolędowaniu z Polsatem" wystąpi również gwiazda polskiego popu Margaret. Wokalistka zaśpiewa jedną z najbardziej znanych na świecie kolęd "Cichą noc", do której polskie słowa napisał w 1930 roku Piotr Maszyński oraz "Z narodzenia Pana".

W wigilijny wieczór na scenie zagości również Piotr Cyrwus i wraz z dziećmi wykona pastorałkę "O Józefie czego chcecie". W finale wszystkich artystów usłyszymy w słynnej majestatycznej kolędzie w rytmie poloneza "Bóg się rodzi", którą napisał Franciszek Karpiński.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający