Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami dotyczącymi Cyfrowego Polsatu i spółek zależnych. Zapisz się do bezpłatnego newslettera serwisu cyfrowypolsatnews.pl.

Kontakt

Warto odwiedzić

Twitter

Facebook

Nowe usługi, nowy rynek i wzmocnienie realizacji strategii operatora konwergentnego - Cyfrowy Polsat kupuje NetięDrukuj

NetiaCyfrowy Polsat złożył zlecenia nabycia łącznie pakietu ok. 32% akcji spółki Netia od dwóch znaczących akcjonariuszy. Cena nabycia została ustalona na łączną kwotę 638,8 mln zł. Spółka zamierza też ogłosić wezwanie w celu osiągnięcia udziału wynoszącego nie więcej niż 66% ogólnej liczby głosów na WZA Netii.

PILNE: Polsat przejmuje kanały Eska TV oraz Polo TV, VOX Music TV, Fokus TV i Nowa TV

Grupa Cyfrowy Polsat, największa polska prywatna firma, zbudowana w oparciu o polski kapitał, zrealizuje tym samym kolejną strategiczną inwestycję mającą na celu dalszy rozwój oferty multiplay i wzmocnienie realizacji strategii operatora konwergentnego.
"Netia to dla nas cenna infrastruktura, atrakcyjna baza klientów i wejście na całkowicie nowy rynek. To potencjalne połączenie dwóch doskonale uzupełniających się biznesów, naturalny etap rozwoju naszej grupy, możliwość zaproponowania kolejnej usługi obecnym i przyszłym klientom oraz atrakcyjne wzmocnienie pakietu usług zintegrowanych dostępnych dla wszystkich Polaków" - komentuje Tobias Solorz, prezes zarządu, Cyfrowy Polsat S.A., Polkomtel Sp. z o.o.
Netia idealnie wpisuje się w misję, wizję i cele strategiczne grupy Cyfrowy Polsat oraz zapewnia jej silne wsparcie w 3 obszarach:

1. Cenna Infrastruktura:
* Ogólnopolska infrastruktura telekomunikacyjna: 20 tys. km szkieletowej sieci światłowodowej, miejska infrastruktura światłowodowa w 48 największych polskich miastach, sieć dostępowa docierająca aktualnie do 2,5 mln lokalizacji.
* Infrastruktura pozwalająca szybko i efektywnie zwiększyć pojemność sieci mobilnej Grupy Polsat.
* Większa elastyczność przy dalszym planowaniu rozbudowy sieci telekomunikacyjnej – inwestycje celowane zarówno dla technologii mobilnych, jak i światłowodowych.

2. Atrakcyjna baza klientów
* Baza blisko 1 mln klientów segmentu B2C stanowi potencjał do do sprzedaży produktów Grupy Polsat w ramach strategii multiplay.
* 25 tys. klientów B2B i bezpośredni dostęp do ponad 800 kluczowych budynków biurowych w Polsce (istniejące okablowanie).

3. Całkowicie nowy rynek
* Lokalizacja obecnych klientów Netii oraz zasięg jej infrastruktury dostępowej otwiera całkowicie nowy rynek dla grupy Polsat – duże miasta i aglomeracje miejskie.
"Netia dysponuje rozległą, ogólnopolską infrastrukturą stacjonarną. 20 tys. km sieci szkieletowej w całej Polsce stanowić będzie dla nas niezmiernie cenne aktywo – na jej realizację we własnym zakresie musielibyśmy przeznaczyć minimum kilka lat i ogromne budżety" - zaznacza Tobias Solorz.
Poza siecią szkieletową, Netia posiada również rozległą, ogólnopolską sieć dostępową, docierającą już obecnie do ponad 2,5 mln lokalizacji w całej Polsce, w tym ponad 800 największych biurowców. Po sfinalizowaniu transakcji będzie to stanowiło istotne wsparcie efektywnego rozwoju sieci telekomunikacyjnej grupy Cyfrowy Polsat. Pozwoli na szybkie zwiększanie pojemności sieci mobilnej w dużych skupiskach ludzkich i jej jednoczesne odciążenie w miejscach, gdzie po transakcji klientom grupy Cyfrowy Polsat będzie można zaproponować Internet światłowodowy. Jednocześnie tak rozwinięta infrastruktura Netii daje możliwość prowadzenia sprawnej rozbudowy sieci zarówno stacjonarnej, jak i mobilnej w przyszłości, tam gdzie grupa będzie widziała potencjał dalszego rozwoju swojego biznesu.
"Zyskamy większą elastyczność przy dalszym planowaniu rozbudowy naszej sieci telekomunikacyjnej i możliwość realizowania celowanych inwestycji zarówno dla technologii mobilnych, jak i światłowodowych. Co ważne, realizowany obecnie średnioterminowy plan rozwoju Netii doskonale uzupełnia plany inwestycyjne naszej grupy i pozwoli wdrażać je jeszcze efektywniej, z korzyścią zarówno dla naszych klientów, jak i akcjonariuszy" – podkreśla Tobias Solorz.
"Internet stacjonarny idealnie wzbogaci pakiet proponowanych przez nas usług, z którego po realizacji transakcji będzie mogło skorzystać także blisko milion klientów Netii. Istotnie wzmocnimy także naszą ofertę dla klientów biznesowych. Ponadto wraz z włączeniem do portfolio nowej usługi wejdziemy z ofertą multiplay na nowy, wielkomiejski rynek, zarezerwowany dotychczas dla dużych operatorów kablowych" – ocenia Tobias Solorz.
Internet stacjonarny od Netii będzie naturalnym etapem rozwoju oferty multiplay Grupy Cyfrowy Polsat i będzie stanowił jej atrakcyjne wzbogacenie, zwiększające dostępność oferty, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych, oraz jej różnorodność i elastyczność. Po zakończeniu transakcji klienci zarówno Grupy Cyfrowy Polsat, jak i Netii zyskają nowe, ciekawe usługi w atrakcyjnej cenie, jeszcze bogatsze pakiety usług konwergentnych oraz realne dodatkowe korzyści, jak np. niższe rachunki z tytułu łączenia usług, łatwość zakupu w szerokiej sieci sprzedaży – zarówno w kanałach tradycyjnych, jak i elektronicznych, uproszczony proces obsługi klienta itp.

Natomiast dzięki obecności infrastruktury stacjonarnej Netii w 800 największych biurowcach w Polsce Grupa Cyfrowy Polsat otrzyma po sfinalizowaniu transakcji wyjątkową możliwość stworzenia elastycznej i kompleksowej oferty dla klientów biznesowych.

Dodatkowym argumentem przemawiającym za zasadnością realizowanej inwestycji nabycia pakietu akcji Netii jest fakt, że Grupa Cyfrowy Polsat spodziewa się osiągnięcia licznych synergii w latach 2019-2023 o łącznej wartości ok. 800 mln zł. Nie bez znaczenia pozostaje także bardzo dobra kondycja finansowa spółki.
"Netia ma zdrowe finanse i niskie zadłużenie. Oceniamy, że w związku z transakcją osiągniemy wymierne synergie operacyjne i finansowe, pozwalające pogodzić realizację zaplanowanych inwestycji z kontynuacją strategii oddłużania oraz wypłatą dywidendy w przyszłości" – mówi Katarzyna Ostap-Tomann, członek zarządu ds. finansowych, Cyfrowy Polsat S.A., Polkomtel Sp. z o.o., Telewizja Polsat Sp. z o.o.
Spółka Cyfrowy Polsat zawarła z akcjonariuszami Netii umowy nabycia łącznie ok. 32% akcji spółki Netia, a w drugim etapie grupa planuje ogłosić wezwanie na kolejne około 33% akcji Netii, tak aby w efekcie nabyć pakiet akcji reprezentujący nie więcej niż 66% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Netii.
"To kolejny kamień milowy w rozwoju naszej Grupy i bardzo ważny moment w historii realizacji strategii operatora multiplay. Naszą grupę rozszerzaliśmy kolejno o Telewizję Polsat, serwis IPLA, sieć Plus i Grupę Midas, tworząc unikalną ofertę usług wśród operatorów medialnych i telekomunikacyjnych. Ogłoszone dzisiaj plany nabycia większościowego pakietu akcji Netii doskonale wpisują się w naszą misję dostarczania do polskich rodzin, osób indywidualnych i klientów biznesowych wszystkich niezbędnych na co dzień usług i sprzętów oraz oczekiwanych przez Polaków treści telewizyjnych, dostępnych z wykorzystaniem każdej używanej przez nich powszechnie technologii, na wielu różnych urządzeniach. Nie jest to nasze ostatnie słowo, mamy jeszcze wiele pomysłów, a szczegółowe cele i założenia na najbliższe lata przedstawimy po uzyskaniu pakietu większościowego w spółce Netia, co mamy nadzieję będzie możliwe już na początku 2018 roku" – podsumowuje Tobias Solorz.
Doradcą prawnym Cyfrowego Polsatu przy realizacji transakcji była kancelaria Greenberg Traurig Grzesiak sp. k., a doradcą finansowym – Trigon.
#1 | mati dnia 05.12.17 14:00
News rozwalił system.UśmiechBrawo
#2 | Tony dnia 07.12.17 16:18
Oj, rozwalił, rozwalił. CP będzie miał teraz więcej usług do zaproponowania, większe możliwości itp. A już teraz przecież w kategorii multi usług to dominują na rynku.
#3 | Milleer dnia 18.12.17 14:31
bardzo ciekawie się to porobiło, bo fakt faktem, że na ten moment cp ma najciekawszą opcję do dostępu usług tv/telekom. a z netią na pokładzie to już praktycznie pozamiatane będzie, bo jeszcze telefonia stacjonarna i net stacjonarny dojdą.

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający