Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami dotyczącymi Cyfrowego Polsatu i spółek zależnych. Zapisz się do bezpłatnego newslettera serwisu cyfrowypolsatnews.pl.

Kontakt

Warto odwiedzić

Twitter

Ostatnio na forum

Facebook

Od 4 godzin dziennie do największej stacji telewizyjnej w Polsce - 25 lat Polsatu (wideo)Drukuj

Polsat (HD)Od ćwierć wieku Telewizja Polsat gości codziennie w domach Polaków. Pierwsza komercyjna stacja telewizyjna rozpoczęła nadawanie 5 grudnia 1992 roku. Kultowe filmy i seriale, programy rozrywkowe, rzetelne informacje oraz transmisje z wydarzeń sportowych - tak zdobyła sympatię milionów widzów, stając się dla nich oknem na świat.

5 grudnia 1992 roku – 5 grudnia 2017

Początki Telewizji Polsat to dwie kamery, jedno skromne studio, trochę sprzętu telewizyjnego, ale przede wszystkim grupa zapaleńców, którzy pełni nadziei, wiary, ambicji i zaangażowania postanowili rzucić wyzwanie monopolowi telewizji państwowej i stworzyć całkowicie nową, niezależną, pierwszą w Polsce telewizję komercyjną.

Telewizja Polsat to dzisiaj 24 kanały telewizyjne, w tym 17 w jakości HD. Nadaje 24 godziny na dobę, a codziennie jej kanały ogląda 20 milionów Polaków. Oferuje wszystko o czym każdy widz może sobie zamarzyć:
* rzetelne programy informacyjne, publicystykę - wg. badań CBOS za 2017 r. Polsat News i Wydarzenia uznawane są za najbardziej bezstronne źródło informacji. Tak uważa 46 procent ankietowanych. Programy interwencyjne pomogły setkom ludzi pokrzywdzonych przez państwo i los;
* największe wydarzenia sportowe: pierwsza zawodowa walka w Polsce: Andrzej Gołota – Tim Whiterspoon, relacje z wyścigów Formuły 1, Mistrzostw Świata w piłce nożnej z Korei i Japonii 2002, piłkarskich Mistrzostwa Świata z Niemiec 2006, EURO z Austrii i Szwajcarii 2008, siatkarskich Mistrzostwo Świata i finał z Brazylią 2014, eliminacje oraz EURO 2016, gale Polsat Boxing Night oraz KSW;
* najlepsze filmy i seriale: najgorętsze premiery kinowe w paśmie MegaHit, kultowe seriale i sitcomy;
* koncerty, widowiska kabaretowe i festiwalowe, rozrywkę, muzykę oraz niezapomniane talent show, Sylwestrową Moc Przebojów i koncerty kolęd.

Technologiczni liderzy

* Polsat jako pierwszy zainwestował w produkcję wysokiej rozdzielczości HD, a dziś ogromna większość kanałów nadaje właśnie w tej jakości z dźwiękiem przestrzennym;
* Pionier technologii wirtualnego studia, które w Polsacie pojawiło się już w 1996 roku;
* Flota: 4 wozy transmisyjne HD, dwukamerowy wóz do realizacji powtórek SuperSlowMotion, pięciokamerowy SD, zestaw przenośnej reżyserki dla potrzeb publicystyki dysponujący 6 kamerami, 13 wozów satelitarnych DSNG oraz 25 jednostek nadawania mobilnego. Śmigłowiec ze stabilizowaną żyroskopowo kamerą telewizyjną, który może przekazywać obraz na żywo z miejsc oddalonych nawet o 100 km od siedziby stacji.
* 4 studia na Ostrobramskiej oraz 4 hale zdjęciowe w centrum produkcyjnym Łubinowa o powierzchni 1600, 1200, 700 i 500 m2. W największej z nich z łatwością zmieściłby się Airbus A320. Polsat to również najnowocześniejsze systemy montażowe oraz biblioteka cyfrowa, która od 2013 roku digitalizuje i poprawia jakość istniejących w Polsacie archiwaliów z 25 lat działalności stacji.

Trochę historii

Telewizja Polsat rozpoczęła nadawanie 5 grudnia 1992 roku, dokładnie o godzinie 16:30. To przełomowa data w historii polskiej telewizji. Oto bowiem, na zdominowanym przez telewizję publiczną rynku, pojawiła się pierwsza prywatna i niezależna stacja, przecierając szlak kolejnym nowym polskim mediom. Ze względu na ówczesne uregulowania prawne sygnał nadawany był z Holandii z Hilversum za pośrednictwem satelity Eutelsat II. Taśmy z programem docierały tam drogą lotniczą. Niespełna 9 miesięcy później, w sierpniu 1993 r. na antenie Polsatu pojawiły się "Informacje" - pierwszy w dziejach polskiej telewizji niezależny serwis informacyjny, które w 2004 roku zmieniły się w "Wydarzenia". W październiku 1993 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała Polsatowi koncesję na emisję satelitarną, a w marcu 1994 roku koncesję naziemną.

Już w 1993 roku na antenie Telewizji Polsat zadebiutował pierwszy talk-show w telewizji komercyjnej - "Na każdy temat" prowadzony najpierw przez Andrzeja Woyciechowskiego,a następnie kilka lat przez Mariusza Szczygła. Jednak dopiero w 2000 roku wraz z budową nowej siedziby telewizji przy ulicy Ostrobramskiej 77 spełniła się zapowiedź, którą przez lata słyszeliśmy w tym programie: "Na dachu wieżowca Polsatu wylądował helikopter".

W 1996 roku wystartował Paszport POLSATU - pierwsza w Polsce i jedyna jak dotąd akcja promocyjna w historii telewizji zorganizowana na taką skalę. Paszporty trafiły do 13 mln gospodarstw domowych i umożliwiły wygranie wielu cennych nagród. Ten sam rok to również pierwszy program "Disco Polo Live". Muzyka disco polo była zjawiskiem masowym, ale nieobecnym w mediach. Polsat podjął to wyzwanie jako pierwszy.

W marcu 1997 roku stacja rozpoczęła nadawanie najlepszych filmowych produkcji w poniedziałkowym paśmie MegaHIT, a widzowie poznali Zygmunta Chajzera, bramki i kota Zonka - czyli teleturniej "Idź na całość". W tym samym roku OBOP wykazał po raz pierwszy większy miesięczny udział Polsatu w grupie 16-49 niż TVP1.

Jesienią 1998 roku na antenie zadebiutowały kultowe polskie produkcje komediowe "13 posterunek" i "Miodowe lata", a w październiku 12,5 milionów Polaków wstrzymało oddech oglądając pierwszą zawodową walkę bokserską w Polsacie z udziałem Andrzeja Gołoty i Tima Whiterspoona. W tym samym roku Polsat kupił m.in. za pół miliona dolarów prawa do emisji światowego hitu filmowego - "Titanica".

Wiosną 1999 roku w Polsacie zadebiutował najdłużej emitowany sitcom w Polsce - "Świat według Kiepskich", a rok później, najpopularniejszy dziś kanał sportowy - Polsat Sport, który od 2007 roku nieprzerwanie jest najchętniej oglądaną stacją sportową w Polsce w grupie 16-49 (dane Nielsen Audience Measurement).

Rok 2002 przyniósł "Bar" i "Idola", którego kolejne edycje wykreowały kilka gwiazd naszej sceny muzycznej. W czerwcu Polsat jako pierwsza w historii polskiej telewizji stacja komercyjna pokazał wszystkie mecze Mistrzostw Świata w piłce nożnej z Korei i Japonii.

Od 2003 roku - pierwszej edycji Sopot TOPtrendy Festiwal, na festiwalowej scenie Polsat co roku prezentuje najciekawszych debiutantów i uznane polskie muzyczne gwiazdy (od 2015 roku na Polsat SuperHit Festiwal). W 2006 roku po raz kolejny stacja pokazała piłkarskie Mistrzostwa Świata, tym razem z Niemiec, a po raz pierwszy zorganizowała dwa wydarzenia które na stałe weszły do ramówki stacji. W Słomczynie rozpoczęło się kolędowanie z Polsatem, by rok później koncert kolęd zrealizować w kościele św. Anny w Warszawie, a tradycja koncertów kolędowych w Polsacie dorównała tej związanej z "Kevinem samym w domu". W Krakowie zaś, odbył się wielki sylwestrowy plenerowy koncert gwiazd, który od 2007 roku znamy hasłem Sylwestrowej Mocy Przebojów. Wiosną 2007 roku wystartował muzyczny show "Jak Oni śpiewają", w którym przez 6 edycji zobaczyliśmy m.in. takie gwiazdy Grażyna Szapołowska czy Jerzy Zelnik.

Rok 2008 ponownie był dla Polsatu przełomowy. Jako pierwsza stacja komercyjna w Polsce pokazała wszystkie mecze piłkarskiego EURO z Austrii i Szwajcarii. W portfolio zadebiutował Polsat News, pierwszy kanał informacyjny w grupie Polsat, który podobnie jak program informacyjny Polsatu "Wydarzenia", od lat w kolejnych badaniach CBOS-u jest wskazywany jako najbardziej obiektywny, godny zaufania i apolityczny (raporty od 2012 do 2017 roku). Również w 2008 roku Polsat Sport jako pierwszy kanał grupy rozpoczął nadawanie w jakości HD.

Wiosną i jesienią 2010 roku na antenie zadebiutowały dwa seriale obyczajowe: "Hotel 52", który był realizowany przez 7 sezonów i "Szpilki na Giewoncie", które widzowie oglądali przez 4 sezony. Grudzień 2010 roku stał pod znakiem "Kevina samego w domu". Fani filmu, poruszeni informacją, że po raz pierwszy od 10 lat nie pokażemy go w Święta Bożego Narodzenia, zasypali stację listami. Świeckiej tradycji stało się zadość - kultowy "Kevin" w Polsacie został pokazany w I Dzień Świąt, a film obejrzało ponad 4 miliony widzów.

W marcu 2011 roku pojawił się muzyczny talent show "Tylko muzyka. Must be the music", który przez ponad 5 lat emisji i 11 edycji zapoczątkował karierę wielu początkujących wykonawców m.in. zespołów Enej i Lemon.

Od września 2012 z zapartym tchem, śledzi perypetie serialowych "Przyjaciółek". W 2013 rozpoczęło się w Polsacie wielkie gotowanie w programach "Top Chef", a następnie "Hell’s Kitchen - Piekielna Kuchnia".

Rok 2014 na antenie Polsatu to wielkie wydarzenia sportowe i… jedno taneczne. To była prawdziwa niespodzianka. W marcu na antenie zadebiutował wyczekiwany przez widzów, a przez nas gruntownie odświeżony "Taniec z gwiazdami" - program legenda i światowy hit, który właśnie w Polsacie świętował w tym roku swoją 20. edycję w Polsce. We wrześniu serca kibiców najpierw zdobyli siatkarze sięgając po upragnione Mistrzostwo Świata, a finał z Brazylią, oglądało średnio 9,6 miliona widzów. Następnie polska piłkarska reprezentacja w eliminacjach piłkarskiego EURO 2016 na Stadionie Narodowym w Warszawie odniosła pierwsze, historyczne zwycięstwo nad drużyną Mistrzów Świata - Niemiec. Jeszcze tej jesieni, kanał pokazał pierwszą edycję muzycznego show "Twoja twarz brzmi znajomo", który bawi miliony widzów do dziś.

Latem 2016 roku Polsat transmitował udany dla naszych piłkarzy turniej finałowy EURO z francuskich boisk.

Rok 2017 przyniósł na antenie Polsatu m.in. serial "W rytmie serca", show "#Supermodelka Plus Size" i przygodowy program "Wyspa przetrwania".

W codziennej pracy stacja nie zapomina też o tych najbardziej potrzebujących - już od 20 lat Fundacja Polsat, założona przez Telewizję Polsat, niesie pomoc chorym dzieciom. Jak dotąd dzięki wspólnej ofiarności naszej stacji i wiernych widzów pomogła ponad 30 tysiącom małych pacjentów, a Fundacja Polsat wsparła finansowo 1200 szpitali i ośrodków medycznych w całym kraju, remontując oddziały lub wyposażając je w nowoczesny sprzęt ratujący życie.

Swoje 25-lecie Polsat świętować będzie 11 grudnia o godzinie 20:00.Z okazji tego pięknego jubileuszu najserdeczniejsze życzenia dla Telewizji Polsat śle redakcja serwisu cyfrowypolsatnews.pl. :)
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający