Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami dotyczącymi Cyfrowego Polsatu i spółek zależnych. Zapisz się do bezpłatnego newslettera serwisu cyfrowypolsatnews.pl.

Kontakt

Warto odwiedzić

Twitter

Ostatnio na forum

Facebook

CYFROWY POLSAT ZŁOŻY APELACJE W SPRAWIE WYROKU SOKiKDrukuj

Cyfrowy Polsat
Cyfrowy Polsat złoży apelacje od wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów , który utrzymał karę w wysokości 993 tysięcy, nadaną przez UOKiK. Powodem nałożenia kary było naruszenie zbiorowych interesów konsumentów.

"Aktualnie czekamy na uzasadnienie wyroku. Planujemy złożyć apelację. Chciałabym zwrócić uwagę na fakt, że w 2009 roku, jeszcze przed wydaniem decyzji przez UOKiK, z własnej inicjatywy, dobrowolnie wdrożyliśmy nowy regulamin, który był konsultowany z UOKiK na każdym etapie przygotowania tak, aby jak najlepiej odpowiadał interesom konsumentów" - powiedziła rzecznik platformy Olga Zomer.

O wyroku poinformował w ubiegłym tygodniu UOKiK. Dotyczy on decyzji wydanej przez prezesa UOKiK w grudniu 2009 roku. Urząd zakwestionował wówczas regulamin świadczenia usług stosowany przez Cyfrowy Polsat.

Chodzi mianowicie o to że Cyfrowy Polsat zastrzegał sobie prawo do wprowadzania zmian w zakresie liczby lub rodzajów programów telewizyjnych lub radiowych ze względu na zdarzenia niezależne od spółki, uznawane za siłę wyższą, w szczególności o charakterze prawnym, technicznym lub ekonomicznym.

W opinii Urzędu takie postanowienie było niedozwolone, dawało bowiem operatorowi możliwość zmiany istotnych warunków odbioru programów bez konieczności zmiany umowy z abonentem. Jednocześnie pozbawiało klientów prawa do odstąpienia od kontraktu. Zdaniem Urzędu, każda istotna zmiana warunków świadczenia usługi powinna powodować zmianę umowy, tym samym stwarzać klientom możliwość odstąpienia od niej.

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził decyzję UOKiK. Zgodził się też z sankcją finansową nałożoną przez Urząd, a wysokość kary uznał za odpowiednią w stosunku do naruszenia przepisów. Sąd uznał, że publikacja sentencji decyzji w prasie jest konieczna ze względu na potrzebę poinformowania jak najszerszego grona konsumentów, a także ze względu na potrzebę realizacji funkcji prewencyjnej wobec innych uczestników rynku.

Spółka już podczas prowadzonego postępowania wycofała się z kwestionowanej przez Urząd praktyki.

Zgodnie z prawem, przedsiębiorca, wobec którego została wydana decyzja przez prezesa UOKiK, może się odwołać do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Od wyroku SOKiK przysługuje możliwość złożenia apelacji w sądzie apelacyjnym.

źródło:PAP/Forsal.pl
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający