Nie żyje Krzysztof Kowalewski. Miał 83 lata

W wieku 83 lat zmarł Krzysztof Kowalewski – aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i radiowy.

Widzom Telewizji Polsat znany głównie z roli ordynatora Romana Łubicza w serialu komediowym „Daleko od noszy”. Aktor wcielał się także w rolę św. Mikołaja w spotach promujących „Mikołajkowy Blok Reklamowy”.

Na filmowym ekranie zadebiutował w 1960 w filmie Aleksandra Forda „Krzyżacy”. Wystąpił w około 120 filmach i serialach telewizyjnych. Zagrał ponad tysiąc ról w Teatrze Polskiego Radia. Wieloletni wykładowca PWST w Warszawie.

Państwową Wyższą Szkołę Teatralną ukończył w 1960 r. W marcu 1961 wystąpił po raz pierwszy na deskach Teatru Dramatycznego, z którym był związany do 1962.

W latach 70. i 80. wystąpił m.in. w filmach wojennych Witolda Lesiewicza „Kwiecień” (1961) oraz „Miejsce dla jednego” (1965), kryminale Janusza Nasfetera „Zbrodniarz i panna” (1963), filmach Janusza Majewskiego „Urząd” (1969), „Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię” (1969) oraz „C.K. Dezerterzy” (1985), serialu wojennym Janusza Morgensterna „Kolumbowie” (1970) czy komedii Jerzego Stefana Stawińskiego „Godzina szczytu” (1973).

Kowalewski często występował w filmach Stanisława Barei. W filmie „Nie ma róży bez ognia” (1974) zagrał milicjanta. W 1976 roku zagrał główną rolę Michała Romana w „Brunecie wieczorową porą”. W 1978 w „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz” grał Tadeusza Krzakoskiego, dyrektora „Pol-Pimu”, natomiast w „Misiu” (1981) – Jana Hochwandera, kierownika produkcji filmu „Ostatnia paróweczka hrabiego Barry Kenta”.

Aktor zdobył również uznanie publiczności za rolę Zagłoby w ekranizacji „Ogniem i mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana (1999).

Aktor teatrów: Klasycznego, Dramatycznego, Polskiego, Studenckiego Teatru Satyryków, Rozmaitości, Kwadrat oraz Teatru Współczesnego w Warszawie (od 1977).

Kowalewski znany był także z głównej roli w słuchowisku „Kocham pana, panie Sułku”, emitowanego na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia.

Odznaczony został m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Informację o śmierci aktora potwierdził dyrektor Teatru Współczesnego w Warszawie Maciej Englert.

Foto: Polsat / informuje: polsatnews.pl

Facebook Comments