Nowe rozwiązanie Grupy Polsat Plus i Asseco Poland

Asseco Technical Order Management (ATOM) to zaawansowane rozwiązanie automatyzujące oraz przyspieszające zarządzanie usługami telekomunikacyjnymi. Przedsięwzięcie jest kolejnym przykładem partnerskiej współpracy – Grupy Polsat Plus i Asseco Poland.

Wdrożony w sieci Plus moduł ATOM usprawnia przepływ informacji między systemami oraz znacząco ogranicza czas potrzebny na uruchomienie i zarządzanie usługami telekomunikacyjnymi, co przekłada się na poprawę efektywności oraz lepsze przygotowanie organizacji do wdrażania nowych rozwiązań.

Zdecydowaliśmy się na nowy system zarządzania usługami telekomunikacyjnymi, ponieważ chcieliśmy korzystać z nowoczesnego rozwiązania, które zwiększy wydajność, elastyczność konfiguracji i niezawodność wykorzystywanego oprogramowania. Asseco w tym przypadku okazało się właściwym partnerem, spełniając nasze oczekiwania. Głównym celem tego przedsięwzięcia było zmniejszenie kosztów operacyjnych, zmniejszenie awaryjności i skrócenie czasu potrzebnego do uruchamiania nowych usług telekomunikacyjnych oraz umożliwienie implementacji masowych zmian w subskrypcjach klientów. Zależało nam na tym, aby wymiana tak krytycznego i niezwykle skomplikowanego systemu przebiegła bez wpływu na otoczenie IT oraz bieżące działania biznesowe, jak i realizowaną równocześnie transformację środowiska dla klientów indywidualnych (B2C). Całość wdrożenia została zrealizowana bez zauważalnych przerw serwisowych. Migracje z poprzedniego rozwiązania Oracle Communications do ATOM prowadzone były w sposób ciągły, dzięki czemu zmiany były niewidoczne dla klienta końcowego. W ramach projektu przenieśliśmy ponad 20 milionów subskrypcji, a system pozwala obsługiwać kilkaset tysięcy zleceń na godzinę. To nie tylko znacząco podniosło efektywność pracy, ale również doprowadziło do kilkukrotnego spadku kosztów utrzymania systemów informatycznych – podkreśla Radosław Semkło, Dyrektor IT,Grupa Polsat Plus.

W systemie ATOM zostały wdrożone narzędzia pomagające w zarządzaniu usługami. Są to m.in. silnik (Atom Core), katalog produktów i usług technicznych (Atom Inventory) oraz moduł do komunikacji z innymi systemami sieciowymi (Atom Service Activator). 

Implementacja systemu ATOM przełożyła się również na doświadczenia klienta końcowego. Dzięki przyspieszeniu uruchamiania usług na sieci operatora, zwiększyła się ich dostępność, a czas potrzebny na aktywację kart i włączenie nowych wariantów oferty znacznie się skrócił. Dzięki temu sieć Plus bez trudu sprostała wyzwaniu, jakim był nagły, kilkukrotny wzrost zapotrzebowania na zmiany wynikające z rozpoczęcia wojny w Ukrainie i związane z nią masowe rejestracje nowych abonentów. Zwiększenie przepustowości systemu pozwoliło również na sprawną i bez wpływu na bieżącą, biznesową działalność implementację corocznej regulacji „Roam Like At Home” w zakresie limitów transmisji danych w EU dla całej bazy abonentów postpaid.

Facebook Comments