„Taniec z gwiazdami” z audiodeskrypcją na żywo

„Dancing with the stars. Taniec z gwiazdami” jest pierwszym programem rozrywkowym w Polsacie, w którym pojawiła się audiodeskrypcja dla osób niewidomych i niedowidzących, realizowana podczas trwania odcinka, na żywo.

Audiodeskrypcję przygotowuje dziennikarka Polsat Sport – Aleksandra Szutenberg.

Audiodeskrypcja polega na opisywaniu przez lektora wizualnej warstwy programu. W filmie czy spektaklu lektor mówi między dialogami o kostiumach, scenografii, przebiegu akcji. Jednak podczas emisji show nie ogranicza się tylko do takich opisów. Aleksandra Szutenberg jest dziennikarką sportową, wcześniej sama uprawiała gimnastykę artystyczną, sprawdziła dokładnie, czego oczekują niewidomi widzowie. Aby sprostać ich oczekiwaniom, odbyła długą rozmowę z niewidomą biegaczką, uczestniczką dziewiątej edycji show, Joanną Mazur. Dowiedziała się od niej, że kostiumy tancerzy i scenografia w studio to nie wszystko, co chcieliby wiedzieć. Najważniejsze są dla nich emocje w trakcie programu na żywo i właśnie to stara się przekazać podczas trwania show. Aby włączyć audiodeskrypcję, należy wcisnąć na pilocie przycisk do zmiany ścieżki dźwiękowej i wybrać alternatywny przekaz dźwiękowy.

W siódmej serii programu w 2017 roku, kiedy jedną z uczestniczek była głuchoniema Iwona Cichosz, Polsat po raz pierwszy w historii wprowadził napisy dla osób niesłyszących podczas programu nadawanego na żywo.

„Dancing with the stars. Taniec z gwiazdami” w każdy piątek o godz. 20:05 w Polsacie.

Foto: Polsat

Facebook Comments